آنوریسم مغزی

آنوریسم مغزی

آنوریسم مغزی عبارت از بیرون زدگی نقطه ای ازدیواره رگ مغز است که به دلیل نقص ساختمانی در دیواره رگ ایجاد می شود. مهمترین علت آنوریسم مغزی می تواند فشار خون بالای بیمار باشد. هنگامی که خون از شریان ها می گذرد در صورت نازک یا ضعیف بودن دیواره و بالا بودن فشار باعث ایجاد یک حباب یا بخش بادکنک مانند در رگ ها می شود که به آن آنوریسم مغزی Cerebral aneurysm گفته می شود.

آنوریسم مغزی

آنوریسم مغزی

محل ایجاد آنوریسم مغزی

آنوریسم ممکن است در هرجای بدن اتفاق بیفتد اما بیشترین جاهایی که در معرض ابتلا به این آسیب هستند عبارتند از:
• مغز
• آئورت، که وظیفه انتقال خون از قلب به سایر اعضای بدن را دارد.

علائم ابتلا به آنوریسم مغزی

سردرد شدید و ناگهانی که به آن سردرد صاعقه ای نیز گفته می شود thunderclap headache، که درد آن شبیه ضربه زدن ناگهانی یا اصابت یک جسم به سر توصیف شده است. دردی که هرگز شخص آن را قبلاً تجربه نکرده باشد.
• سفتی گردن
• حالت تهوع و استفراغ
• حساسیت به نور (احساس درد شدید هنگام دیدن نور)
• تشنج
• اختلالات حرکتی در دست و پا
معمولا سه پنجم از اشخاصی که به این عارضه مبتلا می شوند و انوریسم مغزی آنها پاره میشود، جان خود را ظرف دو هفته از دست می دهند. و مابقی آنان زنده مانده اما عوارضی مثل ناتوانی حرکتی و فلج و آسیب های مغزی شدید را تجربه خواهند کرد.
در صورتی که باریکی دیواره شریان در مغز مشاهده شود و احتمال پارگی آن داده شود، باید قبل از پارگی اقدامات لازم صورت بگیرد.
در صورت ملاحظه و تشخیص احتمال بالای پارگی، دیواره شریان بوسیله مش یا یک وسیله آلیاژی ترمیم می شود تا از خطر پارگی احتمالی آن جلوگیری شود.
اما در صورتی که خطر پارگی دیواره زیاد نباشد فقط به بیمار پیشنهاد مراقبت و پیشگیری می شود و برای بیمار داروهایی جهت کاهش فشار خون تجویز می شود.

علل آنوریسم مغزی

تا کنون دلیل اصلی ابتلا به این عارضه نا مشخص است اما برخی عوامل مثل عوامل ژنتیکی و سابقه ابتلا این بیماری در خانواده، فشار خون بالا، مصرف دخانیات و سیگار می تواند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهند.
در برخی مواقع ممکن است هنگام زایمان به دیواره شریان مغز آسیب برسد و آنوریسم ایجاد شود.
با توجه به اینکه بیماری آنوریسم مغزی هیچ علامتی ایجاد نمی کند لذا تشخیص این بیماری بسیار مشکل است، و ابتلا به این بیماری فقط بطور اتفاقی یا بعد از پاره شدن دیواره شریان تشخیص داده می شود.

منبع:
www.kaahe.org
www.aljazeera.com

برخی از خدمات دکتر یاراحمدی فوق تخصص مغز و اعصاب :

با تشکر، مدیریت سایت دکتر یار احمدی متخصص مغز و اعصاب

پاسخ

شانزده − پنج =