آپنه انسدادی خواب در کودکان

آپنه انسدادی خواب در کودکان

آپنه انسدادی خواب در کودکان ، با انسداد راه های تنفسی به هنگام خواب همراه می باشد.
ممکن است کودک شب ها هنگام خواب، با علائم و مشکلات زیر رو به رو باشد:
خرخر کردن با صدای بلند
– نفس کشیدن با دهان باز و یا قطع تنفس. این حالت می تواند باعث شود کودک چندین بار در طول شب از خواب بیدار شود، و به همین خاطر در طول روز احساس خواب آلودگی و کسلی داشته باشد. اما مساله مهم این است که بسیاری از کودکان مبتلا به وقفه های تنفسی حین خواب، در طول روز بیش فعال میشوند. بعلاوه افزایش تعریق و همچنین شب ادراری از دیگر عوارض این بیماری در این گروه سنی میباشد.

آپنه-انسدادی-خواب-در-کودکان

آپنه-انسدادی-خواب-در-کودکان

سایر علایم آپنه انسدادی خواب در کودکان

– خواب منقطع
– کابوس های شبانه
– الگوی خواب نامنظم
جهت تشخیص این اختلال در کودکان ، پزشک متخصص مغز و اعصاب ابتدا به بررسی انحراف تیغه میانی بینی، کیست های مجاری بینی و لوزه ها و آدنویید ها می پردازد. بزرگ شدن لوزه ها، یکی از اصلی ترین دلایل بروز آپنه انسدادی خواب در کودکان می باشد.
یکی از راه های تشخیص آپنه انسدادی خواب در کودکان، تست پلی سومنوگرافی یا همان تست خواب می باشد. در این تست، مواردی مانند سطح اکسیژن خون، تپش قلب و وضعیت تنفس به هنگام خواب بررسی، و نحوه فعالیت مغز نیز ثبت می گردد.

درمان آپنه انسدادی خواب در کودکان

از آنجایی که این اختلال عمدتا به دلیل تورم لوزه ها ناشی از سرما خوردگی و یا آلرژی، ایجاد می شود، تونسیلکتومی و آدنوییدکتومی یا جراحی لوزه سوم، یکی از روش های درمانی می باشد. با انجام این شیوه جراحی، انسداد راه های هوایی برطرف می شود و کودک شما علائمی مانند خرخر کردن و یا تنفس با دهان باز به هنگام خواب را نخواهد داشت.
درمان با استفاده از فشار جریان هوای مثبت مداوم (دستگاه CPAP). این دستگاه، هوا را با فشار در گلو می دمد و بر تنگی مجرای تنفس غلبه می کند و در نهایت، کودک دیگر مشکل تنفسی نخواهد داشت. این درمان در گروههای سنی زیر ۹ سال به سختی قابل انجام است چون کودک همکاری لازم را ندارد.

برای دریافت اطلاع ازبهترین متخصص خواب روی ادامه مطلب کلیک کنید.

مطالب مرتبط با این مقاله :

اختلالات خواب

پرخوابی طبیعی 

پرخوابی اولیه 

برای کسب اطلاعات بیشترو مشاوره با شماره های ذیل تماس بگیرید: ۰۹۳۰۶۴۸۷۸۷۸ و ۸۸۸۸۳۷۱۸

پاسخ

شش − 1 =

Call Now Button