اختلال خواب در کارکنان شیفتی (Shift Workers)

اختلال خواب در کارکنان شیفتی (Shift Workers)

افرادی که شیفت عصر و یا شب کار می کنند، به خصوص کسانی که شیفت های گردشی دارند، و تایم کاری شان روال ثابت و منظمی ندارد، گاهی صبح ها سر کار هستند، گاهی عصر و گاهی شب، با اختلالات خواب جدی مواجه می شوند. این قبیل اختلالات خواب، در زیر مجموعه اختلالات خواب سیرکادین قرار می گیرد.

اختلال-خواب-در-کارکنان-شیفتی

اختلال-خواب-در-کارکنان-شیفتی

ریتم سیرکادین یا ساعت بیولوژیک، وضعیت خواب و بیداری فرد را در طول 24 ساعت شبانه روز تنظیم می کند. در صورتی که این ریتم بر هم بخورد، نظم خواب، سطح هوشیاری، دمای بدن و سطح هورمون ها نیز برهم خواهد خورد.

توصیه هایی برای اختلال خواب در کارکنان شیفتی

افرادی که کار شیفتی دارند و شیفت شب هستند، بهتر است سعی کنند نور محل کارشان را از ساعت هشت تا یازده- دوازده شب در حد بالایی نگه دارند، اتاق پر نور باشد، و همین طور ابتدای شب، قهوه و یا نوشیدنی های کافئین دار مصرف کنند، هر چه زمان کار به سمت صبح پیش می رود، نور بایستی رفته رفته کم شود، و نوشیدنی های کافئین دار مانند چای، مصرف نشود.

ریتم سیرکادین یا ساعت بیولوژیک، وضعیت خواب و بیداری فرد را در طول 24 ساعت شبانه روز تنظیم می کند. در صورتی که این ریتم بر هم بخورد، نظم خواب، سطح هوشیاری، دمای بدن و سطح هورمون ها نیز برهم خواهد خورد.دکتر یاراحمدی متخصص مغز و اعصاب و فوق تخصص اختلال خواب از امریکا درمان های خاصی برای بیماران در مطب انجام می دهد . جهت مشاوره و مراجعه با شماره های ۰۹۳۰۶۴۸۷۸۷۸ و ۸۸۸۸۳۷۱۸ تماس بگیرید.برای ارتباط با دکتر به کانال تلگرام و اینستاگرام مراجعه کنید .

با روشن شدن هوا،

  • نور باید به حداقل برسد
  • پرده ها کشیده شود، سعی شود نوری وارد اتاق و یا محیط کار نشود
  • بعد از پایان شیفت، و در راه منزل، از عینک آفتابی استفاده شود
  • در منزل نیز اتاق کاملا تاریک و مناسب خواب باشد.

افرادی که کار شیفتی دارند، بلافاصله بعد از رسیدن به منزل، بایستی سریع بخوابند و هیچ گونه نوشیدنی کافئین دار مصرف نکنند و یا با موبایل نیز کار نکنند.

نور، عامل اصلی در بروز اختلالات ریتم سیرکادین می باشد. هنگام خواب نور بایستی کم و در زمان بیداری، نور بایستی در بیشترین حد باشد.

ایجاد تغییر در سبک زندگی نیز می تواند به رفع اختلال خواب در کارکنان شیفتی کمک کند، از جمله:

  • روزهایی که در منزل هستند (اصطلاحا off هستند)، برنامه خواب منظمی داشته باشند
  • چرت زدن در هر لحظه ای که مقدور است، حتی یک چرت نیم ساعته قبل از شروع شیفت
  • داشتن رژیم غذایی سالم و مناسب

پاسخ

1 × 5 =