اختلال ریتم خواب در مسافرت های هوایی طولانی (Jet Lag)

اختلال ریتم خواب در مسافرت های هوایی طولانی (Jet Lag)

بدن انسان، ریتم سیرکادین مخصوص به خود را دارد، و دستور بیدار ماندن یا خوابیدن را ارسال می کند. افرادی که مسافرت های طولانی، معمولا بیش از دو سه ساعت دارند، و از چند منطقه هوایی و یا زمانی عبور می کنند، هنگام برگشت دچار اختلالی می شوند که جت لگ نامیده می شود. در واقع، در چنین شرایطی، زمان روز و شب برای این افراد تغییر می کند، و بدن شان در همان منطقه (Zone) قبلی باقی می ماند. مدتی طول می کشد تا بدن با زمان جدید سازگاری پیدا کند.

اختلال-ریتم-خواب-در-مسافرت-های-هوایی-طولانی-(Jet-Lag)

اختلال-ریتم-خواب-در-مسافرت-های-هوایی-طولانی-(Jet-Lag)

از آن جایی که نظم خواب در این اختلال بر هم می خورد، معمولا با علائمی مانند خستگی و خواب آلودگی همراه می باشد. افرادی که از سمت شرق به غرب سفر می کنند، کمتر دچار چنین اختلالی می شوند، اما افرادی که از غرب به شرق در سفر هستند (آمریکا به ایران) بیشتر شاهد چنین اختلالی خواهند بود، و زمان بیشتری طول می کشد تا سیستم خواب شان تنظیم شود.

اختلال جت لگ ، اختلال موقتی است و معمولا نیازی به درمان ندارد. اما گاهی ممکن است علائم این اختلال چند روزی طول بکشد. افرادی که معمولا در سفرهای طولانی مدت هستند، توصیه می شود چند روزی قبل از سفر به متخصص خواب مراجعه کنند.دکتر یاراحمدی متخصص مغز و اعصاب و فوق تخصص اختلال خواب از امریکا درمان های خاصی برای بیماران در مطب انجام می دهد . جهت مشاوره و مراجعه با شماره های ۰۹۳۰۶۴۸۷۸۷۸ و ۸۸۸۸۳۷۱۸ تماس بگیرید.برای ارتباط با دکتر به اینستاگرام مراجعه کنید .

برخی از اقداماتی که به سازگاری بدن با زمان و منطقه جدید کمک می کنند، عبارتند از:

  • مصرف داروی ملاتونین. ملاتونین، هورمونی است که نقش مهمی را در تعادل ریتم بدن ایفا می کند. با غروب آفتاب، و زمانی که چشم ها تاریکی را احساس می کنند، ملاتونین از هیپوتالاموس ترشح می شود و احساس خواب نیز در فرد شکل خواهد گرفت. عکس این موضوع نیز وجود دارد، یعنی در اثر برخورد نور با چشم، ملاتونین کمتری ترشح می شود و فرد نمی تواند بخوابد.

واقعیت این است که هیپوتالاموس نمی تواند چنین تغییری را تشخیص بدهد، به همین خاطر چند روزی طول می کشد تا سیستم بدنی با زمان جدید سازگاری پیدا کند. مصرف داروی ملاتونین، روز اول سفر و هنگام خواب، به تنظیم خواب شما کمک می کند.

  • استفاده از عینک آفتابی در ساعات انتهایی روز، و شبیه سازی شب
  • کم کردن نور اتاق، کشیدن پرده های اتاق خواب

با این کار، محل مبدا را از لحاظ زمانی مشابه محل مقصد کنید، تا بدن شما زودتر با موقعیت جدید تطابق پیدا کند.

مطالب مرتبط با این مقاله :

اختلال خواب در کارکنان شیفتی (Shift Workers)

خواب آلودگی روزانه به علت اختلال خواب شب

اختلال ریتم نامنظم خواب

 

پاسخ

3 + هجده =