اختلال ریتم نامنظم خواب

اختلال ریتم نامنظم خواب

اختلال ریتم نامنظم خواب که در زیر مجموعه اختلال ریتم سیرکادین قرار دارد، مربوط به افراد سالمند و یا افرادی است که عقب ماندگی های ذهنی دارند و یا از اختلالات عصبی رنج می برند. افراد نرمال در یک سیکل طبیعی 7 تا 8 ساعته می خوابد، ممکن است در طول روز بخوابد و یا گاهی خواب نیمروزی داشته باشند.

اختلال-ریتم-نامنظم-خواب

اختلال-ریتم-نامنظم-خواب

علائم اختلال ریتم نامنظم خواب

  • اما افراد مبتلا به ریتم نامنظم خواب ، یک مرحله خواب کامل ندارند، خواب شان معمولا دارای چند بخش است، که هر کدام در حد دو تا سه ساعت است، درست مانند خواب یک نوزاد که بدون در نظر گرفتن روز و شب، چندین بار از خواب بیدار می شوند،. این ساعت های بیدار شدن نظم مشخصی ندارد و فرد هر بار در یک ساعتی از خواب بیدار خواهد شد.
  • فرد مبتلا به این اختلال، ممکن است درطول روز چندین بار چرت بزند، و در طول شب، به دلیل بیدار شدن گاه و بی گاه، دچار بی خوابی شود.
  • افراد مبتلا به چنین اختلالی، به سختی می خوابند و در طول روز، اغلب احساس خواب آلودگی دارند. این اختلال عمدتا به دلیل بروز برخی شرایط عصبی، از جمله آسیب های مغزی اتفاق می افتد. البته ممکن است برخی عادات غلط خواب نیز منجر به بروز اختلال ریتم خواب نامنظم شود، به خصوص در مواقعی که فرد کمتر در معرض نور قرار می گیرد.

برخورد نور به چشم در طول روز، و میزان فعالیت روزانه، از مهم ترین عواملی هستند که بر کیفیت خواب شب تاثیر می گذارند.

نور درمانی، یکی از روش های درمانی است که به تنظیم ریتم و ساعت بدن کمک می کند.دکتر یاراحمدی متخصص مغز و اعصاب و فوق تخصص اختلال خواب از امریکا درمان های خاصی برای بیماران در مطب انجام می دهد . جهت مشاوره و مراجعه با شماره های ۰۹۳۰۶۴۸۷۸۷۸ و ۸۸۸۸۳۷۱۸ تماس بگیرید.برای ارتباط با دکتر به اینستاگرام مراجعه کنید .

برخی از اقداماتی که به سازگاری بدن با زمان و منطقه جدید کمک می کنند، عبارتند از:

تشخیص اختلال ریتم نامنظم خواب

اغلب افرادی که نظم خواب شبانه شان برهم می خورد، به مصرف دارو و یا درمان های خودسرانه روی می آورند، اما این قبیل اقدامات، تنها شرایط و اختلال خواب را تشدید می بخشد. در چنین مواردی، متخصص خواب به بررسی وضعیت خواب و یا شرایط عصبی و روانی بیمار می پردازد، و سوابق پزشکی و دارویی فرد را مورد بررسی قرار می دهد، و سپس جهت رفع مشکل خواب فرد، بهترین گزینه درمانی را در نظر خواهد گرفت.

درمان اختلال ریتم نامنظم خواب

هدف از درمان اختلال خواب ، افزایش زمان خواب شب می باشد.

نور درمانی، یکی از روش های درمانی است که به تنظیم ریتم و ساعت بدن کمک می کند.

داشتن برنامه خواب منظم، و یا مصرف داروی ملاتونین، از دیگر اقداماتی هستند که به بهبود خواب شب کمک می کنند.

Source: http://www.sleepeducation.org

مطالب مرتبط با این مقاله :

اختلال ریتم خواب در مسافرت های هوایی طولانی (Jet Lag)

اختلال خواب در کارکنان شیفتی (Shift Workers)

خواب آلودگی روزانه ه علت اختلال خواب شب

 

پاسخ

19 + 4 =