اختلال عدم توانایی حفظ خواب

اختلال عدم توانایی حفظ خواب

این اختلال به نام  sleep maintenance  insomnia یا اینسومنیا یا بی خوابی ناشی از عدم نگه داشتن یا حفظ خواب گفته می شود. در این حالت فرد در شروع خواب یا به خواب رفتن دچار مشکل نمی باشد ولی در حفظ و ممتد نگه داشتن آن دچار مشکل می باشد . فرد ممکن است در کمتر از 30 دقیقه به خواب رود اما نمی تواند خواب را به صورت ممتد و یک تکه تا صبح حفظ کند. مثلا فرد در ساعت 11 شب به رختخواب می رود 11:15 به خواب رفته و در ساعت 1 نیمه شب از خواب بیدار می شود و مجدد سعی بر خوابیدن می کند . 2 ساعت دیگر از خواب بیدار می شود. این افراد تا صبح چندین بار از خواب بیدار شده و به خواب می روند . به همین جهت صبح از خواب خود رضایت نداشته و دلیل آن را تکه تکه بودن خواب در طول شبانه روز می دانند.

اختلال-عدم-توانایی-حفظ-خواب

اختلال-عدم-توانایی-حفظ-خواب

علت اختلال عدم توانایی حفظ خواب

  1. افرادی که دارای اختلالات اضطرابی نظیر موارد ذیل هستند خواب کافی ندارند :
  • اضطراب شدید
  • افرادی که حملات پانیک یا هراس دارند .
  • اختلال افسردگی

این افراد خواب عمیقی ندارند و با کوچکترین تحریک صوتی یا خود به خود از خواب بیدار می شوند. در این حالت مغز وارد مرحله سوم خواب نانره (خواب عمیق) نمی شود به همین جهت فرد از خواب بیدار می شود.

  1. اختلالات اسکلتی – عضلانی

افرادی که دارای مشکلات دردناکی به هر علتی در کمر ، گردن ، دست و پا دارند . این علل شامل  دیسک کمر ، دیسک گردن ، شکستگی استخوان ، اختلال عصبی در اثر دیابت ( احساس گز گز شدن در دست و پا ایجاد می شود)، بیماری پارکینسون ( به دلیل خشکی در حرکات در اثر این بیماری در هنگام خواب حرکت بدن کند به همراه احساس درد می باشد ) . این افراد به دلیل درد از خواب بیدار می شوند.

  1. انواع اختلالات حرکتی

افرادی که مبتلا به لرزش و هرگونه اختلالات حرکتی هستند ممکن است به اختلال عدم توانایی حفظ خواب مبتلا شوند.

امروزه اختلال خواب در بین افراد بسیار شایع می باشد . نداشتن خواب کافی باعث می شود فرد توانایی کافی برای انجام کارهای روزمره نداشته باشد . دکتر یاراحمدی فوق تخصص اختلال خواب از امریکا از روش های نوینی برای درمان این اختلال برای بیماران در مطب انجام می دهد . جهت مشاوره و مراجعه با شماره های ۰۹۳۰۶۴۸۷۸۷۸ و ۸۸۸۸۳۷۱۸ تماس بگیرید.برای ارتباط با دکتر به کانال تلگرام و اینستاگرام مراجعه کنید .
  1. اختلال قلبی

افرادی که دارای مشکلات قلبی از جمله احتقان قلب هستند به این اختلال خواب دچار می شوند . به دلیل تجمع مایعات در ریه ، قلب توانایی درست پمپاژ خون را ندارد در نتیجه خون در رگهای ریوی باقی می ماند در این حالت خون از رگهای ریه خارج می شود که اصطلاحا به آن آب آوردن ریه می گویند. فرد به دلیل اختلال تنفسی که به صورت ثانویه به قلب مرتبط می باشد از خواب بیدار می شود. افرادی که مشکلات ریوی مانند آسم دارند و سایر بیماری های محدود کننده حجم ریه را دارند ( مانند افرادی که سالها سیگار می کشند ) ممکن است به دلیل مشکلات ریوی و قلبی از خواب بیدار شوند.

  1. اختلالات حرکتی خواب

افرادی که دارای پای بیقرار دارند و در طی خواب دچار پرش می شوند که آنها را از خواب بیدار می کنند.

  1. اختلال تنفسی حین خواب

این افراد وقتی به خواب می روند ، به دلیل تنگی مجاری تنفسی ، وقفه تنفسی پیدا می کنند و در پی این اختلال بارها از خوای بیدار می شوند. این افراد ممکن است زمان بیدار شدن از خواب خود را به یاد نیاورند . این افراد درصد زیادی از خواب را در مرحله عمیق سپری نمی کنند . به همین دلیل خواب کم داشته و این میزان کم نیز در مراحل سطحی خواب سپری می شود . این افراد ممکن است در طول روز چرت بزنند و دچار خستگی مفرط می شوند.

مطالب مرتبط با این مقاله :

آپنه انسدادی خوا ب در کودکان

پرخوابی

پرخوابی اولیه

اختلال راه رفتن در خواب

اختلال در به خواب رفتن

برای اطلاع از کلینیک اختلالات خواب روی ادامه مطلب کلیک کنید .

پاسخ

دو × 4 =