اسپاسم شیرخوارگی

اسپاسم شیرخوارگی

اسپاسم شیرخوارگی، اختلال نادر و در عین حال خطرناک مغزی است که به صورت تشنج و صرع در نوزادان و کودکان زیر یک سال ظاهر می گردد. این سندروم می تواند باعث مرگ نوزاد و یا ناتوانی های ذهنی و رشدی شود. این اختلال عمدتا در چهار ماهگی شدت می گیرد، اما برخی از نوزادان از همان ماه اول به این سندروم مبتلا می شوند.

اسپاسم-شیرخوارگی

اسپاسم-شیرخوارگی

علت اسپاسم شیرخوارگی

این سندروم در پی اختلالات و یا آسیب های مغزی، پیش از تولد نوزاد اتفاق می افتد. تقریبا 70 درصد اسپاسم های شیر خوارگی دلایل مشخصی دارند، از جمله:

  • تومورهای مغزی
  • اختلالات ژنتیکی و کروموزومی
  • آسیب های زمان تولد
  • عفونت های مغزی
  • مشکلات مربوط به رشد مغزی در رحم مادر

این موارد می توانند باعث اختلالات مغزی و در نهایت بروز اسپاسم شوند. اما در نهایت این سندروم به دلیل اختلالات عصبی ظاهر می شود.

علائم  اسپاسم شیرخوارگی

علائم  سندروم اسپاسم  شیرخوارگی می تواند به سادگی افتادن سر به پایین باشد. در برخی موارد، پرش های ناگهانی دست و پا نیز دیده می شود. علائم این سندروم عمدتا در زمان بیداری اتفاق می افتد.

جهت تشخیص اسپاسم شیرخوارگی، الکتروانسفالوگرام و یا موج نگاری مغز داده می شود. در این روش، الکترود ها داخل جمجمه نوزاد قرار داده می شوند، تا الگوهای مغزی مورد بررسی قرار بگیرند. متخصص مغز و اعصاب، هم چنین به بررسی فعالیت مغز در حین بروز اسپاسم می پردازد. اکثر نوزادان مبتلا به این سندروم، اختلالاتی رادر فعالیت های مغزی شان دارند.

در صورت تشخیص اسپاسم شیرخوارگی، سایر تست ها و آزمایشات از جمله MRI و عکس برداری از مغز، به تشخیص اختلالات ساختار مغز نیز کمک می کند. در صورت عدم درمان، این سندروم می تواند منجر به بروز عوارض بعدی، از جمله مشکلات دیداری، گفتاری، شنوایی و یا نوشتاری شود.

درمان اسپاسم شیرخوارگی

جهت درمان، هورمون کورتیکواندروتروپیک تجویز می شود. این هورمون که به طور طبیعی در بدن تولید می شود، به داخل عضلات کودک تزریق خواهد شد. این تزریق، یکی از موثرترین روش ها در قطع اسپاسم می باشد. اما از آن جایی که یک داروی فوق العاده قوی با عوارض جانبی است، اغلب در دوزهای پایین تزریق می شود.

داروهای استروئیدی و یا داروهای ضد تشنج، از دیگر اقدامات درمانی هستند.

در صورت عدم بهبودی کودک با روش های دارویی، سایر اقدامات درمانی از جمله، جراحی و در آوردن قسمتی از مغز که منجر به بروز تشنج شده است،صورت می گیرد.

Source: https://www.healthline.com

برخی از خدمات دکتر یاراحمدی فوق تخصص مغز و اعصاب :

با تشکر، مدیریت سایت دکتر یار احمدی متخصص مغز و اعصاب

پاسخ

یک × 2 =