انواع سر درد

انواع سر درد

سردرد، یکی از شایع ترین درد هاست. بیشتر افراد تجربه سردرد را در زندگی خود دارند. سردرد می تواند نشانه ای از استرس و یا مشکلات هیجانی و تنشهای عاطفی باشد، و یا در پی اختلالاتی مانند میگرن، سینوزیت ، فشار خون بالا، سکته ها و خونریزیهای مغزی، هیجان و یا افسردگی اتفاق بیفتد. سردردهای مزمن می تواند بر کیفیت زندگی فرد تاثیر جدی بگذارد.

انواع-سردرد

انواع-سردرد

علل سردرد

سردرد می تواند در هر قسمتی از سر، دوطرفه در ناحیه گیجگاهی ، پشتسر و بالایگردن و یا تنها در یک ناحیه و بصورت یکطرفه حس شود. انجمن بین المللی سردرد، سردرد را به دو گروه طبقه بندی می کند، سردردهای اولیه و ثانویه.

سردردهای اولیه

این قبیل سردردها به دنبال فعالیت زیاد و یا تغییرات شیمیایی در مغز اتفاق می افتند. میگرن، سردرد خوشه ای و سردردهای تنشی جزء سردردهای اولیه هستند.

سردردهای ثانویه

سردردهای ثانویه به دنبال تحریک اعصاب موجود در سر اتفاق می افتند. برخی از علل این نوع سردرد عبارتند از:
• تومورهای مغزی
• لخته شدن خون
• خونریزی در مغز و یا اطراف آن
• مسمومیت با مونوکساید کربن
• ضربه مغزی
• افزایش فشار کره چشم
° التهاب عروق مغزی
از آنجایی که سردرد می تواند نشانه ای از یک اختلال جدی باشد، در صورت داشتن دردهای شدید، منظم و مداوم حتما پیگیری های پزشکی مربوطه را انجام دهید.

سردردهای تنشی

سردردهای تنشی، یکی از شایع ترین سردردهای اولیه هستند. این سردردها در ابتدا خفیف هستند و به مرور در طول روز شدت می گیرند. علت این نوع سردرد، انقباضات عضلات کاسه سر، گردن و یا صورت است، درد نیز اغلب از ناحیه پیشانی و یا گردن شروع می شود و به تدریج تمام کاسه سر را فرا می گیرد.

میگرن

این نوع سردرد معمولا در یک طرف سر حس می شود و علائمی مانند تاری دید، حساسیت به نور و صدا و یا تهوع دارد. میگرن نیز در گروه سردردهای اولیه قرار می گیرد و تاثیرات قابل توجهی را بر زندگی فرد می گذارد.

سردردهای خوشه ای

این نوع سردرد بین 15 دقیقه تا 3 ساعت طول می کشد، و معمولا درد هر روز و در یک ساعت معین بروز می کند و ممکن است هفته ها و یا ماه ها ادامه پیدا کند. این درد می تواند شدید، و در یک سمت سر احساس شود.
قرمزی، التهاب، آبریزش بینی و یا چشم از همان طرف سر از علائم سردردهای خوشه ای هستند.

سردرد رعد آسا

این سردردها به طور ناگهانی ایجاد می شوند و به اوج میرسند. به همین دلیل به آن ها سردردهای رعدآسا گفته می شود. عواملی از قبیل خونریزی های مغزی و یا ترومبوزهای (لخته) مغزی موجب بروز این سردردها می شوند. افرادی که سردردهای شدید و ناگهانی را تجربه می کنند، یا مبتلا به سردردهای متعاقب ورزش یا نزدیکی بوده و یا سردرد در وضعیت خوابیده تشدید شود، حتما بایستی به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنند.

برخی از خدمات دکتر یاراحمدی فوق تخصص مغز و اعصاب :

با تشکر، مدیریت سایت دکتر یار احمدی متخصص مغز و اعصاب

Source: https://www.medicalnewstoday.com

پاسخ

سه × چهار =

Call Now Button