بی خوابی به علت عدم رعایت اصول بهداشت خواب

بی خوابی به علت عدم رعایت اصول بهداشت خواب

برای خوابیدن، یک سری هورمون ها باید در مغز ترشح بشوند، تا مغز بتواند وارد مرحله خواب شود. خواب، هدیه ای است از سوی خدا به همه انسان ها. به ندرت دیده می شود نوزادی با اختلال خواب متولد شود، بنابراین می توانیم بگوییم هیچ فردی با مشکل و اختلالات خواب به دنیا نمی آید، اما گاهی اوقات برخی عادات و رفتارهای غلط از سوی ما، باعث می شود تا نظم خواب چه از لحاظ کمیت و چه از لحاظ کیفیت، بر هم بخورد.

بی خوابی به علت عدم رعایت اصول بهداشت خواب

بی خوابی به علت عدم رعایت اصول بهداشت خواب

اصول بهداشت خواب 

برخی اصول بهداشت خواب عبارتند از:

اصول بهداشت خواب در واقع مسائلی هستند که فرد بایستی رعایت کند تا بتواند از خواب خوبی برخوردار باشد. بخشی از این اصول به آمادگی مغز برای خوابیدن مربوط می شود .این اقدامات:

 • قبل از خواب از انجام کارهایی که باعث هوشیار شدن مغز می شود، خودداری کنید.
 • مساله بعدی نور اتاق است. افرادی که زیر نور می خوابند، بهتر است چند ساعت قبل از خواب، نور محل خواب کم شود، زیرا برخورد نور با چشم، باعث می شود تا مغز فکر کند که روز است و ترشح هورمون ملاتونین که در واقع هورمون خواب است، قطع می شود.
 • چشم ها به نورهایی با طیف آبی که کوتاه ترین طول موج را دارند، خیلی حساس هستند. زمانی که نور آبی به چشم ما می خورد، همان روند قبلی، یعنی توقف تولید هورمون ملاتونین و ترغیب بدن و مغز به بیدار بودن اتفاق می افتد.نور وسایلی مانند لپ تاپ، کامپیوتر، تلویزیون و تلفن همراه، همه از نوع نور آبی هستند.

علت بی خوابی

بسیاری از افراد شب ها ساعت ده و یازده می خوابند و مجدد چند ساعت بعد بیدار می شوند، علت می تواند عدم رعایت اصول بهداشت خواب باشد، بدین صورت که فرد ساعت ها با موبایل خود کار کرده و هنگام خوابیدن، مغز بر این باور است که ساعت یازده صبح است و حالا این زمان باید از خواب بیدار شود. پس ما باید به مغزمان کمک کنیم تا وارد فاز استراحت شود.

برخی عادات و رفتارهای غلط از سوی ما، باعث می شود تا نظم خواب چه از لحاظ کمیت و چه از لحاظ کیفیت، بر هم بخورد کهبه آن بهداشت خواب می گویند که نیاز به درمان دارد. دکتر یاراحمدی متخصص مغز و اعصاب و فوق تخصص اختلال خواب از امریکا درمان های خاصی برای بیماران در مطب انجام می دهد . جهت مشاوره و مراجعه با شماره های ۰۹۳۰۶۴۸۷۸۷۸ و ۸۸۸۸۳۷۱۸ تماس بگیرید.برای ارتباط با دکتر به اینستاگرام مراجعه کنید .

توصیه هایی برای بهبود بی خوابی به علت عدم رعایت اصول بهداشت خواب

 •  هر گونه نوشیدنی های تحریکی مانند کافئین، نوشابه ها، کاکائو و یا قهوه، بهتر است چند ساعت قبل از خواب مصرف شوند.
 • کشیدن سیگار و قلیان که به نوعی مغز را فعال می کنند، باعث تولید نیکوتین می شود که خود محرک مغز است، و با خواب تعارض دارد.
 • بهتر است میز کار، داخل اتاق خواب نباشد.
 • تصاویر و قاب عکس های موجود در اتاق باید، آرامش بخش باشند و تداعی کننده حوادث و اتفاقات بد نباشند.
 • محیط اتاق خواب باید تاریک، آرام و سرد باشد. بسیاری از افراد بر این باورند که اگر محیط اتاق گرم باشد، راحت تر و سریع تر به خواب می روند. در حالی که چنین نیست، فرد در جای گرم و نرم به خواب نمی رود، بلکه در جای سرد و نرم راحت تر می خوابد. دمای مناسب اتاق برای خوابیدن حدود 22 درجه سانتی گراد می باشد.
 • توصیه می شود فرد قبل از خواب، جملات آرام بخش و یا دعا بخواند، و این جمله را با خود تکرار کند که “خدا بهترین محافظ من است، محافظ بچه های من است” و می تواند با این کار آرامش را به خودش بر گرداند و استرس های روزانه را با خود به رختخواب نبرد.
 • محیط اتاق خواب، برای خوابیدن است. حتی مطالعه در اتاق خواب توصیه نمی شود. گذاشتن تلویزیون در اتاق خواب، و یا گوش دادن به رادیو قبل از خواب کار اشتباهی است.
 • ورزش دو ساعت قبل از خواب، توصیه نمی شود. برخی افراد فکر می کنند که ورزش باعث خستگی می شود و زودتر خوابشان می برد، در حالی که چنین نیست. بلکه ورزش باعث تحریک و ترغیب مغز به بیدار ماندن می شود.

نتیجه

افرادی که اصول بهداشت خواب را رعایت نمی کنند، مسلما دچار بی خوابی می شوند. یکی از اصول بهداشت خواب این است که فرد بعد از ظهرها نخوابد. کسانی که بی خوابی دارند بهتر است تا حد امکان از خواب ظهر خودداری کنند.

فردی که بعد از ظهر و یا عصر می خوابد، بعد از بیدار شدن، مغز فعال تر می شود و ممکن است برای خستگی مجدد به 8 ساعت زمان نیاز داشته باشد، که دیگر نیمه شب شده و به همین خاطر است که مدتی طول می کشد تا فرد مجدد بتواند بخوابد.

مطالب مرتبط با این مقاله :

انواع اختلالات خواب

وحشت خواب

درمان اختلال تنفسی حین خواب

اختلال عدم توانایی حفظ خواب

پاسخ

یک × 2 =

Call Now Button