بی خوابی به دلیل اضطراب و افسردگی

بی خوابی به دلیل اضطراب و افسردگی

بی خوابی به این معناست که فرد هنگام خوابیدن به مشکل بر می خورد، به سختی می خوابد، صبح زود از خواب بیدار می شود و احساس خواب آلودگی دارد. بی خوابی که نوعی اختلال خواب محسوب می شود، می تواند منجر به بروز مشکلات ذهنی و فیزیکی شود و عملکرد و توانایی های بدن را تحت تاثیر قرار دهد.
اضطراب و افسردگی از جمله عواملی هستند که باعث تشدید بی خوابی می شوند. در این مقاله به بررسی بی خوابی به دلیل اضطراب و افسردگی می پردازیم.

بی-خوابی-به-دلیل-اضطراب-و-افسردگی

بی-خوابی-به-دلیل-اضطراب-و-افسردگی

بی خوابی و افسردگی

بی خوابی یکی از مشکلات رایج در میان افراد افسرده می باشد. تحقیقات نشان می دهند که احتمال بروز افسردگی در افرادی که از بی خوابی رنج می برند، نسبت به افرادی که خواب نرمال دارند، بیشتر می باشد.
در بسیاری از موارد، علائم افسردگی با علائم بی خوابی تداخل پیدا می کند. به عنوان مثال، افسردگی می تواند نشانه ای باشد از بی خوابی، آپنه انسدادی خواب، سندرم پای بی قرار و یا نارکولپسی.

افسردگی علاوه بر این که منجر به بروز مشکلات خواب و بی خوابی می شود، احتمال بروز مشکات جسمی مانند بیماری های قلبی را نیز افزایش می دهد. نکته دیگر این است که افسردگی معمولا با اضطراب نیز همراه است، عاملی که باعث تشدید بی خوابی می شود.

دکتر علیرضا یار احمدی، متخصص مغز و اعصاب، دیسک و ستون فقرات، فوق تخصص صرع و دارای فلوشیپ اختلالات خواب از آمریکا می باشند.
راه های ارتباطی با دکتر یار احمدی:

شماره های تماس: 09127262653 / 88883718 / 09306487878
صفحه اینستاگرام

در صورتی که افسردگی علت بی خوابی باشد، درمان هایی از قبیل گفتار درمانی، رفتار درمانی و یا مصرف دارو در نظر گرفته می شود. البته درمان در چنین شرایطی کمی پیچیده خواهد بود. به عنوان مثال، در افراد افسرده ای که از آپنه انسدادی خواب رنج می برند، مصرف داروهای ضد افسردگی ممنوع می باشد، چرا که این داروها با سرکوب تنفس باعث تشدید این اختلال می شوند و احتمال خفگی حین خواب بالا میرود.
در برخی موارد، تنها باید نسبت به تسکین علائم افسردگی اقدام صورت گیرد. رفتار درمانی شناختی(CBT)، از جمله روش های درمانی موثری هستند که عوارض جانبی را هم برای بیمار به همراه ندارند. هدف این شیوه درمانی، تمرکز بر روی افکار و رفتارهایی است که منجر به بروز افسردگی می شوند.

بی خوابی و اضطراب

اضطراب می تواند منجر به بروز مشکلات متعددی از جمله بی خوابی شود، علاوه بر این، احتمال بروز بیماری های قلبی، نامنظم شدن ریتم قلب، بالا رفتن فشار خون، دیابت، سکته و چاقی نیز را نیز افزایش می دهد.
در صورتی که اضطراب، علت بی خوابی باشد، مصرف دارو و یا رفتار درمانی برای بیمار در نظر گرفته می شود. هدف این درمان، کنترل افکار و رفتارهایی است که منجر به بروز نگرانی و اضطراب در فرد می شوند و فرد یاد می گیرد که چگونه اضطراب خود را کنترل کند.
در کنار اقدامات درمانی، رعایت موارد زیر به کاهش اضطراب و بهبود کیفیت خواب کمک می کند:
– مدیتیشن و تمرکز بر روی تنفس
– اهمیت دادن به ورزش و تمرین بدنی
– گوش دادن به موسیقی آرام
– داشتن برنامه خواب منظم
– صحبت کردن با دوست و یا اعضای خانواده تا از میزان اضطراب کاسته شود.
و در پایان، رعایت اصول بهداشت خواب

پاسخ

یک × چهار =

Call Now Button