خرخر (Snoring)

خرخر (Snoring)

خرخر، صدای بلند و آزار دهنده ای است که به هنگام خواب اتفاق می افتد. زمانی که جریان هوای تنفسی، بعلت تنگی مجرای تنفسی فوقانی باعث ارتعاش بافت های پشت حلق می شود، شما به خرخر میفتید. بسیاری از افراد این حالت را در خواب تجربه می کنند، و بیشتر در مردان شایع می باشد و با افزایش سن، بیشتر نیز می شود.
خوابیدن به پشت(طاقباز) احتمال خرخر کردن را افزایش می دهد. هم چنین این حالت به هنگام سرما خوردگی و یا گرفتگی بینی، بیشتر می شود. در بسیاری موارد، خود فرد متوجه خرخر خود نمی شود، اما می تواند برای اطرافیان آزار دهنده باشد. خرخر کردن باعث خشکی دهان و گلو می شود. خرخر شدید می تواند باعث آپنه انسدادی خواب شود، اختلال خواب جدی که خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت و سکته را افزایش می دهد.

خرخر-(Snoring)

خرخر-(Snoring)

خرخر و آپنه انسدادی خواب

خرخر کردن می تواند یکی از نشانه های آپنه انسدادی باشد، اما الزاما به این معنا نیست که هر فردی که خرخر می کند، اختلال خواب را نیز دارد. در آپنه انسدادی، تنفس به هنگام خواب، به طور موقت قطع می شود. برخی از عوارض آپنه انسدادی خواب عبارتند از:
– احساس خواب آلودگی در طول روز
– سر درد صبحگاهی
– تغییرات خلق و خو و افسردگی
– خواب منقطع
-ضعف جنسی
-کاهش آستانه عصبانیت و کج خلقی

علت خرخر کردن

– چاقی
– بارداری
– عوامل ژنتیکی
– آلرژی و یا گرفتگی بینی
– انحراف تیغه میانی بینی
و هر عاملی که مانع تنفس از طریق بینی شود، باعث خرخر کردن می شود.

آیا اخیرا افزایش وزن داشته اید و یا ورزش را کنار گذاشته اید؟
آیا یکی از اعضای خانواده شما هنگام خواب خرخر می کند؟
اگر پاسخ شما به سوالات بالا مثبت است، بهتر است جهت رفع مشکل خود به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. در صورتی که هنگام خواب، تنفس منقطع دارید، تست هایی جهت تشخیص آپنه انسدادی خواب نیز انجام خواهد شد. علاوه بر بررسی وضعیت پزشکی شما، مدت زمانی که شما دچار خرخر شده اید نیز بایستی مشخص شود.
یکی از روش های تشخیصی این است که، فرد شب را در یک کلینیک می خوابد، سنسورهایی به قسمت های مختلف بدن وصل می شود تا امواج مغز، ضربان قلب و تنفس ثبت گردد. این روش مناسب افرادی است که از آپنه شدید رنج می برند.
در روش دیگر، فرد در خانه به استراحت می پردازد، وضعیت تنفس و میزان اکسیژن خون توسط دستگاهی ثبت می گردد. این روش برای افرادی مناسب است که شرایط پزشکی خاصی ندارند، و احتمال بسیاری کمی برای اختلال آپنه انسدادی وجود دارد.

درمان خرخر

برخی اقدامات در رفع خرخر موثر هستند، از جمله:
– کاهش وزن
– تغییر پوزیشن خواب. افرادی که خرخر می کنند، بهتر است به پشت نخوابند.
– دوری از مصرف الکل و یا برخی از داروها
در مواردی که علائمی از آپنه انسدادی وجود دارد، درمان با دستگاه CPAP (فشار جریان هوای مثبت مداوم) نیز توصیه می شود تا راه تنفسی باز نگه داشته شود.

برای اطلاع از صحبت های دکتر یاراحمدی درباره عوارض خرخر کردن روی ادامه مطلب کلیک کنید

پاسخ

پنج − دو =