درمان اختلالات تنفسی حین خواب

درمان اختلالات تنفسی حین خواب

دکتر علیرضا یاراحمدی متخصص مغز و اعصاب و فلوشیب فوق تخصصی خواب از امریکا درباره اختلالات تنفسی حین خواب یا آپنه خواب می گوید: نوع درمان به تشخیص پزشک بستگی دارد . افرادی که خرخر می کنند و وقفه های تنفسی حین خواب دارند ،دارای مشخصاتی هستند از جمله چاق هستند ، گردن کوتاه و پهنی دارند . این افراد برای انجام تست خواب انتخاب می شوند . معمولا این افراد صبح ها خواب آلوده هستند و از خواب شب رضایت کافی ندارند. این افراد ممکن است دارای فشار خون ، بیماری قند ، کاهش حافظه ، ضعف میل جنسی ( بخصوص در آقایان) و افزایش تعریق باشند . بعد از اینکه از این افراد ( ازصبح تا شب )تست خواب گرفته می شود ، تعداد وقفه های در ساعت به خفیف ، متوسط یا شدید تقسیم بندی می شوند و درمان بر اساس نوع آن صورت می گیرد .

درمان اختلالات تنفسی حین خواب

درمان اختلالات تنفسی حین خواب

روش های درمان اختلالات تنفسی حین خواب

  1. در صورتی که از نوع متوسط تا شدید باشد از طریق دستگاه CPAP می باشد . این دستگاه نوعی ماشین کوچکی است که هوا را با فشار وارد مجاری تنفسی می کند . این دستگاه با ماسک به فرد متصل می شود . بیمار برای استفاده از این دستگاه در ابتدا باید آموزش های لازم را ببیند تا بتوانند مانند عینک بر چشم جزوی از بدن دانسته و احساس ناراحتی نکنند . برای این کار 20 دقیقه قبل از اینکه فرد به خواب رود باید از دستگاه استفاده کند. به تدریج در زمان هوشیاری که مدت  20 تا 30 دقیقه می باشد فرد وجود این دستگاه را احساس می کند و بعد از آن به خواب می رود. بیششتر بیماران در صورتی که پزشک فشار دستگاه را به درستی تنظیم کند افراد خواب راحتی داشته و رضایت کامل دارند و اکثرعلائم تنفسی برطرف می شود.
  2. درمان های کمکی که برای نوع خفیف وقفه های تنفسی حتی در موارد استفاده از دستگاه کاربرد دارد ، کاهش وزن می باشد . به افرادی که اضافه وزن دارند و دارای این اختلال هستند دکتر یاراحمدی توصیه به کاهش وزن دارد . رعایت اصول بهداشت خواب به این افراد کمک زیادی می کند از جمله :
  • بلافاصله بعد از خوردن غذا و با شکم پر به رختخواب نروند.
  • ارتفاع تخت و بالش و میزان سفتی بالش باید استاندارد باشد .
  • فرد نباید در وضعیت طاق باز بخوابد زیرا احتمال تشدید وقفه های تنفسی در این حالت وجود دارد . برای این افراد توصیه می شود بالشی در پشت خود قرار داده و به پهلو بخوابند تا بالش مانع از خوابیدن به حالت قبلی ( طاق باز) باشد . همچنین در صورتی که فرد از کمربندهای ابری استفاده کند مانع از برگشتن به حالت قبلی می شود .
  1. یکی دیگر از درمان های این اختلال استفاده از ابزارهایی است که دندانپزشکانی که در رشته خواب تحصیل کرده اند انجام می دهند . بیمارانی که دارای نوع خفیف تا متوسط هستند به این دندانپزشکان ارجاع داده می شود . دندانپزشک از فک پایین بیمار قالب گیری می کند و دستگاهی مانند ارتودنسی را در دهان قرار می دهند . این دستگاه کمک می کند که عضلات مربوط به فک پایین در هنگام خواب به جلو بیاید که باعث باز شدن مجاری تنفسی می شود.
  2. از دیگر روش های درمان این اختلال جراحی می باشد . این جراحی که توسط متخصص گوش و حلق و بینی انجام می شود مجاری تنفسی فوقانی هوایی به صورت فیزیکی باز می شود البته جراحی دارای عوارض جدی می باشد . بنابراین فقط بیمار در صورتی که با روش هایی که اشاره شد درمان نشود تصمیم به جراحی بگیرد .
  3. روشی نوینی برای این اختلال می باشد که در امریکا نیز استفاده می شود . این روش با نام inspire therapy می باشد که دستگاهی را در زیر سینه قرار می گیرد .این دستگاه برای تحریک عضله های گلو وزیر زبان می باشد . با ماهیچه های تنفسی دیافراگم ارتباط دارد . زیر گلو سنسوری نصب می شود که عضله زیر زبانی را تحریک می کند و باعث می شود این عضلات حین خواب فلج نشوند. زیرا فلج شدن این عضلات باعث مسدود شدن مجاری تنفسی در حین خواب می شود.

 

افرادی که خرخر می کنند و وقفه های تنفسی حین خواب دارند ،دارای مشخصاتی هستند از جمله چاق هستند ، گردن کوتاه و پهنی دارند . این افراد برای انجام تست خواب انتخاب می شوند . دکتر یاراحمدی فوق تخصص اختلال خواب از امریکا درمان های خاصی برای بیماران در مطب انجام می دهد . جهت مشاوره و مراجعه با شماره های ۰۹۳۰۶۴۸۷۸۷۸ و ۸۸۸۸۳۷۱۸ تماس بگیرید.برای ارتباط با دکتر به کانال تلگرام و اینستاگرام مراجعه کنید .

عوامل تشدید اختلال تنفسی حین خواب

مواردی که باعث تشدید وقفه های تنفسی حین خواب می باشد:

  • مصرف الکل : درست است که با مصرف الکل فرد راحت به خواب می رود اما نیمه دوم خواب را دچار مشکل می کند و مجاری تنفسی را فلج می کند که در نهایت حالت خفگی را در بیماران تشدید می کند
  • استفاده از دخانیات نظیر سیگار ، قلیون و مواد مخدر ( مصرف مواد مخدر نه تنها باعث وقفه های انسدادی می شود بلکه منجر به وقفه های مرکزی می شود . در این حالت مغز به مدتی دستور قطع تنفس را می دهد که فرد را دچار آسیب های جدی می کند . )

برای اطلاع از کلینیک خواب روی ادامه مطلب کلیک کنید.

مطالب مرتبط با این مقاله :

پرخوابی

آپنه انسدادی خواب در کودکان

پرخوابی اولیه

اختلال در به خواب رفتن

راه رفتن در خواب

خوابگردی

خرخر

انواع اختلال خواب

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.
با تشکر، مدیریت سایت دکتر یار احمدی متخصص مغز و اعصاب

پاسخ

18 − دوازده =