دوبینی

دوبینی

دوبینی اختلالی است که فرد اشیا را به صورت دوتایی (بر روی هم و یا در کنار هم) می بیند و این حالت بر قدرت راه رفتن، خواندن و تعادل فرد تاثیر می گذارد. گاهی به جای کلمه ی دوبینی،تاری دید ممکن است توسط بیمار به عنوان شکایت اصلی مطرح شود.
در این مقاله به بررسی علت، روش های تشخیص و راه های درمان این اختلال می پردازیم.

دو-بینی

دو-بینی

علت بروز دوبینی

هر یک از چشم ها مسئول تولید تصاویر از محیط اطراف هستند، مغز بعد از دریافت این تصاویر، قادر به تفکیک تصاویر به صورت جداگانه می باشد. آسیب عضلات و ماهیچه ها و هم چنین اعصابی که مسئول کنترل حرکات چشم هستند، در بروز دوبینی موثر هستند.
برخی شرایط خاص پزشکی نیز در ضعیف شدن ماهیچه های چشم و بروز دوبینی موثر هستند.
انحراف چشم، و عدم هماهنگی حرکات عضلات چشم و یا عدم توانایی تمرکز دو چشم، می تواند از جمله دلایل بروز دوبینی باشد. این حالت به دلیل فشار وارده از سوی چشم ها بر روی مغز هنگام دیدن اشیا می باشد.

مراجعه ی حضوری به پزشک از جمله نکات موثر در شناسایی و بررسی علت دوبینی می باشد. عینک زدن، استفاده از لنزهای طبی و لیزر، از جمله روش های درمان دوبینی هستند.
دکتر علیرضا یار احمدی، متخصص مغز و اعصاب، دیسک و ستون فقرات، فوق تخصص صرع و دارای فلوشیپ اختلالات خواب از آمریکا می باشند.
راه های ارتباطی با دکتر یار احمدی:

شماره های تماس: 09127262653 /  88883718  /  09306487878
صفحه اینستاگرام

برخی دیگر شرایط پزشکی که در بروز دوبینی موثرند، عبارتند از:
– اختلالات تیروئیدی. غده تیروئید که در قدام گردن واقع شده است، مسئول تولید هورمونی به نام تیروکسین می باشد. هر گونه تغییر در عملکرد این غده بر کار عضلات کنترل کننده حرکات چشم تاثیر می گذارد.
سکته مغری  در سکته های مغزی، جریان خونرسانی به دلیل انسداد رگ های خونی، مختل می شود. چنین شرایطی بر روند خونرسانی به عضلات چشم ها تاثیر گذاشته و می تواند منجر به بروز دوبینی شود.
– آنوریسم. آنوریسم به معنای بیرون زدگی رگ های خونی می باشد که باعث می شود فشار بیشتری به عضلات چشم ها وارد شود.
– دیابت. این بیماری بر روند خونرسانی به پشت چشم ها و هم چنین عضلات کنترل کننده حرکات چشم تاثیر می گذارد و می تواند یکی از دلایل بروز دوبینی باشد.
تومورهای مغزی. رشد و بزرگ شدن تومور در پشت چشم ها باعث آسیب عصب بینایی خواهد شد.
– مالتیپل اسکلروزیس. این بیماری، سیستم اعصاب مرکزی از جمله اعصاب چشم را نیز درگیر می کند.
-میاستنی گراویس. این بیماری خود ایمنی نیز میتواند با علایم اولیه افتادگی پلکها و دوبینی بخصوص حین خستگی و در عصر و شب تظاهر نماید.
در برخی مواقع، ممکن است دوبینی به طور موقتی باشد. مصرف برخی داروها، تشنج و یا حتی خستگی زیاد می توانند باعث بروز چنین اختلالی شوند. در صورتی که این حالت به سرعت برطرف نشد، حتما به متخصص مغز و اعصاب باید مراجعه شود.

درمان دوبینی

هدف از درمان دوبینی ، شناسایی علت بروز این اختلال می باشد. عینک زدن، استفاده از لنزهای طبی و جراحی لیزر، از جمله روش های درمان دوبینی هستند.

پاسخ

10 − 10 =

Call Now Button