آیا افراد مبتلا به صرع می توانند روزه بگیرند؟

روزه در افراد مبتلا به صرع

در پاسخ به این سوال که آیا افراد مبتلا به صرع می توانند روزه بگیرند باید گفت؛

همانطور که قبلا هم در سخنرانی ها و برنامه های مختلف در مورد روزه در افراد مبتلا به صرع عرض کردم، مقوله ی گرسنگی هیچ ضرری برای تشنج ندارد. بنابراین احساس گرسنگی باعث افزایش تشدید حملات تشنج در افراد مبتلا به صرع نمی شود.

بلکه بالعکس کتون تولید شده در خون به هنگام گرسنگی، عامل موثری در پیشگیری از حملات صرع می باشد. به خاطر داشته باشید این موضوع در بزرگسالان به اثبات نرسیده است اما در برخی از موارد (صرع در کودکان)، ممکن است رژیم های کتوژنیک به منظور درمان صرع از سوی فوق تخصص صرع تجویز شود.

روزه در بیماران مبتلا به صرع

روزه در بیماران مبتلا به صرع

این رژیم ها دارای دوره های گرسنگی، افزایش مصرف چربی و پروتئین در برابر کم کردن کربوهیدرات مواد غذایی مصرفی در فرد مبتلا به بیماری صرع می باشند.

معمولا فرد مبتلا به بیماری صرع باید حدود سه وعده (هر 8 ساعت) یا دو وعده (هر 12 ساعت) در روز داروهای مخصوصی را مصرف نماید. بنابراین روزه گرفتن در ایام تابستان که طول روز به بیش از 12 ساعت نیز می رسد، برای افراد مبتلا به صرع توصیه نمی شود.

دکتر علیرضا یار احمدی، متخصص مغز و اعصاب، دیسک و ستون فقرات، فوق تخصص صرع و دارای فلوشیپ اختلالات خواب از آمریکا می باشند.
راه های ارتباطی با دکتر یار احمدی:

شماره های تماس: 09127262653 / 88883718 / 09306487878
صفحه اینستاگرام

زیرا در این صورت فرد یک یا دو وعده از دوز دارویی خود را در طول روز از دست می دهد و ممکن است احتمال حملات صرع در فرد افزایش پیدا کند.

  • علت این امر کاهش مواد دارویی در خون فرد مبتلا به بیماری صرع، به هنگام روزه گرفتن به مدت زیاد می باشد.

بنابراین توصیه ی ما به افراد مبتلا به صرع این است تا حد امکان از روزه گرفتن در روزهای بلند سال پرهیز نمایند تا دچار عوارض نامطلوبی نشوند و بتوانند از سلامت خود محافظت نمایند.

سایر مقالات ارائه شده:

پارکینسون

سردرد

انواع کمر درد

درمان سردرد

 

پاسخ

6 − چهار =

Call Now Button