سردردهای صبحگاهی

سردردهای صبحگاهی

سردردهای صبحگاهی شاید گریبانگیر افراد زیادی شود. بسیاری از مبتلایان از این عارضه شکایت دارند و شروع به خود درمانی می کنند. برای مثال از مسکن های مختلف استفاده می کنند.

سردردهای صبحگاهی می تواند همان میگرن باشد. میگرن یکی از شایع ترین سردردهای عروقی است که می تواند بیشتر جمعیت بانوان را درگیر کند و آقایان کمتر به این عارضه مبتلا می شوند. سر درد میگرن معمولاً صبحگاه آغاز می شود و بعد از بیدار شدن از خواب آغاز شده و نیم ساعت طول می کشد تا به اوج برسد و معمولاً یک طرفه و ضرباندار است. این افراد معمولاً همزمان با درد گرفتن برای مثال نیمه راست سر، با چشم درد در طرف راست سر هم درگیر می شوند. این درد می تواند تا صورت و از پشت تا گردن هم ادامه پیدا کند.

معمولاً تا سه ساعت این درد ادامه دارد و اگر فرد مسکن مصرف نکند می تواند تا سه روز هم طول بکشد. معمولاً افراد اقرار می کنند که با خوابیدن، سر درد از بین می رود. در سایر زمان ها در روز هم فرد درگیر سر درد می شود و فقط مختص به روز نیست. سابقه سر درد در در افراد خانواده معمولاً مثبت است. گاهی اوقات خود فرد متوجه می شود که با خوردن برخی غذاها برای مثال نوشیدنی های کافئین دار، غذاهای پر ادویه و فلفل، شکلات و بوییدن برخی عطر ها این نوع سر درد را تشدید می کند. همچنین کم خوابی و گرسنگی و نور زیاد می تواند باعث وخامت سر درد شود.

سردردهای صبحگاهی

سردردهای صبحگاهی

علل سر درد صبحگاهی

ولی نمی توان گفت که هر کس که سر درد صبحگاهی دارد به میگرن مبتلا است. افرادی که چاق هستند و در آقایان دور گردن بیشتر از 40 سانتی متر دارند، و در خانم ها بیشتر از 26 سانتی متر دارند، گردن های کوتاه و فربه دارند، دچار وقفه های تنفسی خواب می شوند و به دلیل اینکه اکسیژن رسانی به خون در زمان خواب کاهش می یابد، صبح ها دچار سر درد می شوند.

افرادی که این خصوصیات را دارند معمولاً شب هنگام در زمان خواب خر خر می کنند و وقفه های تنفسی را تجربه می کنند. معمولاً افراد دیگر خانواده این را به فرد می گویند. یکی از عوارض وقفه های تنفسی نرسیدن خون به ارگان های داخلی است.

یکی از دلایل مهم دیگر سر درد در افراد سالمند ، آرتروز گردن است. در این شرایط در زمان خواب گردن برای مدت طولانی در موقعیت ثابتی قرار می گیرند و درد ایجاد می گردد.

در صورتی که سر درد صبحگاهی در بیشتر از دو نفر از اعضای خانواده دیده شود دلیل آن می تواند درست کار نکردن بخاری خانه باشد. گاهی اوقات شومینه های قدیمی یا نشت گاز بخاری ها می تواند باعث وقفه های تنسی و سردرد شود.

آیا نوشیدن آب یخ هم می تواند ایجاد سر درد کند؟

بله در افرادی که به بیماری سینوزیت مبتلا هستند ( التهاب سینوس ها ) این نوع سردرد دیده می شود. نوشیدن آب یخ، برخورد باد خنک به ناحیه پیشانی و گونه ها ( سوار موتور و دوچرخه شدن در روزهای سرد ) می تواند این مورد را تشدید کند. البته بیمارانی که به میگرن مبتلا هستند هم می توانند به باد خنک حساس باشند.

دکتر علیرضا یار احمدی، متخصص مغز و اعصاب، دیسک و ستون فقرات، فوق تخصص صرع و دارای فلوشیپ اختلالات خواب از آمریکا می باشند.
راه های ارتباطی با دکتر یار احمدی:

شماره های تماس: 09127262653 / 88883718 / 09306487878
صفحه اینستاگرام

توصیه به خود درمانی سر درد صبحگاهی می شود؟

ادامه مصرف مسکن بعد از مدتی باعث ایجاد مقاومت می شود و در طولانی مدت به هیچ وجه راه حل مناسبی نیست. همچنین مسکن ها برای گوارش فرد هم ایجاد مشکل می کنند. بنابراین لازم است که حتماً سر درد را ریشه یابی کرد و درمان اصلی انجام گیرد.

سردرد های عصر گاهی می تواند علل مشابه سردرد های صبحگاهی را داشته باشد؟

بله می تواند ولی اگر فردی سر درد عصر گاهی و دوطرفه دارد و این درد ناحیه گردن را هم درگیر می کرد، این سردرد می تواند از نوع سر درد تنشی باشد. این نوع سر درد ماهیت اش جوری است که باعث گرفتگی عضلات ناحیه می شود و با ادامه پیدا کردن روز و افزایش استرس می توان شاهد بروز سر درد عصر گاهی بود. این سر درد در آخر هفته ها می تواند شدید تر شود.

پاسخ

شش − 5 =

Call Now Button