سردرد خوشه ای یا کلاستر

سردرد خوشه ای یا کلاستر

سردرد خوشه ای بیماری کمیاب و دردناک است. سردرد خوشه ای عبارتست از سردرد های مکرر در بازه زمانی محدود. اشخاصی که به سردرد خوشه ای مبتلا هستند معمولا بین روزی یک تا سه بار سردرد می گیرند. هر دوره یا خوشه سردردمعمولا یک تا سه هفته و نهایتا تا سه ماه طول میکشد. معمولا سردرد خوشه ای در فصل های مشخصی از سال مثل پاییز یا بهار اتفاق می افتد. در کل سردرد خوشه ای می تواند حتی با سپری شدن یک یا دو ساعت از به خواب رفتن شخص، وی را از خواب بیدار کند. ممکن است سردرد های شب شدیدتر از سردرد های روز باشد، چراکه رابطه مشخصی بین سردرد و ساعت های بیولوژی توسط دانشمندان کشف شده است. سردرد های خوشه ای حتی می تواند شدید تر از میگرن باشد. ممکن است احیاناً سردرد خوشه ای به کلی از بین رفته و پس از چند ماه یا چند سال دوباره ظاهر شود

سردرد-خوشه-ای-یا-کلاستر

سردرد-خوشه-ای-یا-کلاستر

دلایل سردرد خوشه ای

علت سردرد خوشه ای ناشناخته است، اما معمولا سردرد با نورالژی یا درد ناشی از تحریک عصب سه‌ قلو بوجود می آید. هسته این عصب در ساقه مغز وجود دارد و مسوول عصبدهی حسی صورت و حرکت چند عضله محدود در صورت میباشد. همچنین تحریک عصب سه قلو مجموعه ای از علایم نظیر درد چشم، تحریک غدد اشکی، گرفتگی و احتقان بینی را ایجاد می نماید.
غده هیپوتالاموس که در مغز وجود دارد، مسئول منظم کردن ساعت های خواب و بیداری بر اساس یک جدول مشخص است. بر اساس آخرین تحقیقات، ثابت شده که سردرد می تواند به دلیل هیپوترمی یا کاهش دمای بدن که مخصوصا حین خواب اتفاق میافتد، ایجاد شود. دقت شود که دلیل سردرد های خوشه ورم یا اتساع رگهای خونی مغز نیست.

دلیل اصلی سردرد خوشه ای ممکن است تغییرات فصول سال باشد. همانطور که ذکر شد معمولا سردرد های خوشه ای در بهار یا پاییز اتفاق می افتد. با توجه به ماهیت این سردرد مشخص می شود که این سردرد ناشی از استرس و فشار روانی یا آلرژی و حساسیت شخص می باشد. شیوع سردرد های خوشه ای در اشخاصی که از دخانیات و مشروبات الکلی به میزان زیاد استفاده می کنند نیز بیشتر است. در حین سردرد خوشه ای بیمار نسبت به الکل و نیکوتین (دخانیات) حساستر شده زیرا که مقدار بسیار کمی از مشروبات الکلی و یا دخانیات باعث فعال شدن سردرد خوشه ای در بیمار می شود.

علایم سردرد خوشه ای

سردرد خوشه ای در 10 تا 15 دقیقه اول به اوج خود می رسد. مراحل این سردرد بسیار نزدیک هم است:
نوع درد – معمولا این درد در یک ناحیه می باشد و در طول مدت درد در یک ناحیه باقی می ماند. سپس درد مجدداً در همان سمت شروع می شود و به ندرت در ناحیه ای دیگر انتقال می یابد.
شدت درد
معمولا درد، شدید است که مریض آن را حالتی شبیه سوزش یا تیر کشیدن توصیف می نماید. درد ممکن است ثابت یا ضربه ای باشد. درد به قدری شدید است که معمولا شخص نمی تواند در یک مکان آرام باشد و بیمار با حالت بی قراری مدام رفت و آمد می کند.
منبع:

برخی از خدمات دکتر یاراحمدی فوق تخصص مغز و اعصاب :

با تشکر، مدیریت سایت دکتر یار احمدی متخصص مغز و اعصاب

www.webteb.com

One thought on “سردرد خوشه ای یا کلاستر

  1. مهران اسماعیلی - ژوئن 1, 2018 در 2:10 ق.ظ

    سلام من مهران هستم متولد سال ۶۴ و به مدت ۱۲ سال با این نوع سر درد دست به گریبان بودم . کلی هزینه کردم و بالای ۱۶ نوع دارو و کلی مسکن مصرف کردم درد های من به صورت حمله های روزانه به تعداد ۳ الی ۵ بار بود . واقعا زندگی و امرار معاش من با مشکل مواجه شده بود تا بالاخره به لطف خدا و کلی مطالعه و تحقیق روش کنترل این حملات را در هنگام آغاز درد پیدا کردم . شاید باورتان نشود ولی درمان من فقط با کاهش دمای بدن و آب سرد بود . ابتدا صورتم رو با آب نسبتا سرد میشورم و سپس دست و پا رو به مدت چند دقیقه در جریان آب سرد قرار میدم و در نهایت با خرید کیسه های پد یخ از داروخانه رگ پشت گردن که همیشه سمت چپ است را به مدت چندین دقیقه خنک نگه میدارم و این کار ها باعث کاهش درد شدن همچنین اخیرا حجامت انجام دادم که پشت هر دو کتف بود و تأثیر چشم گیری داشت . امیدوارم این نوع درد را هیچکس تجربه نکند . آمین

    پاسخ

پاسخ

4 × پنج =