سندرم لانداکلفنر

سندرم لانداکلفنر

سندرم لانداکلفنر، نوعی اختلال عصبی و تشنج در کودکان است که می تواند منجر به لال شدن کودک شود. این سندرم از سنین 2 تا 8 سال آغاز می شود. اختلالات گفتاری اغلب به صورت ناگهانی اتفاق می افتد، و بیماری میتواند هم بر قوای ذهنی کودک و هم بر قدرت تکلم او اثر بگذارد.
از هر 10 کودک، 8 نفر مشکلات کمبود توجه، با یا بدون بیش فعالی، اضطراب و پرخاشگری را خواهند داشت. میزان شیوع این سندرم در پسران تقریبا دو برابر دختران است.

سندرم-لانداکلفنر

سندرم-لانداکلفنر

علت سندرم لانداکلفنر

علت بروز سندرم لانداکلفنر هنوز به طور قطعی مشخص نشده است، اما اخیرا جهش و موتاسیون ژنی به نام GRIN2A در کودکان مبتلا به این سندرم مشاهده شده است. این ژن، مسئول تولید پروتئین هایی است که سیگنال هایی را به سلول های عصبی (نورون ها) در مغز ارسال می کنند. اختلال در انتقال این پیام ها، منجر به بروز مشکلات تکلم و یا درک، و همچنین تشنج خواهد شد.
سابقه فامیلی صرع و یا تشنج، در این کودکان شایع نیست.
اغلب اوقات سندروم لانداکلفنر با اوتیسم اشتباه می شود، به خصوص زمانی که نوار مغزی، نتایج غیر طبیعی را نشان می دهد. اغلب والدین زمانی که کودکانشان کم شنوا یا ناشنوا می شوند به پزشک  مراجعه می کنند.

تشخیص سندروم لانداکلفنر

– در مرحله اول، پزشک متخصص مغز و اعصاب به بررسی سوابق پزشکی و معاینات بالینی کودک می پردازد.
– الکتروانسفالوگرافی (نوار مغزی)، اغلب در این کودکان، به خصوص زمان خواب، غیرطبیعی است.
– تست های متابولیکی و ژنتیکی
– MRI، که نتایج نرمالی را نشان می دهد

درمان سندروم لانداکلفنر

تشنج در کودکان با داروهای ضد تشنج، قابل درمان خواهد بود. در موارد نادر، جراحی انجام می شود. داروهای استروئیدی، والپروئیک اسید (خوراکی) و دیازپام، از جمله داروهایی هستند که جهت درمان تجویز می شوند.
در صورتی که تشنج با درمان دارویی بهبود نیابد، جراحی گزینه درمانی پیشنهادی از سوی پزشک خواهد بود. در این جراحی، چندین برش کوچک در قشر خارجی مغز ایجاد می شود.
گفتار درمانی، یکی دیگر از روش های درمانی است. معمولا تشنج با درمان صحیح درمان میشود اما درمان اختلال شناختی و کلامی سخت تر خواهد بود.

برای اطلاع از بهترین متخصص مغز و اعصاب روی ادامه مطب کلیک کنید .

برخی از خدمات دکتر یاراحمدی فوق تخصص مغز و اعصاب :

با تشکر، مدیریت سایت دکتر یار احمدی  فوق متخصص مغز و اعصاب

پاسخ

هفده − 9 =