سردرد یک طرفه یا همی كرانيا كانتينوا

سردرد یک طرفه یا همی كرانيا كانتينوا

کلمه همی کرانیا کانتیننوا (Hemicrania) برگرفته از زبان یونانی است که معنای تحت اللفظی آن نصف جمجمه می باشد. پس همانطور از نامش پیداست این نوع سردرد نصف نیم کره سر را درگیر می کند. سردرد یک طرفه یک بیماری مزمنی است که در تعداد دفعات مکرر اتفاق می افتد. همی کرانیا کانتینوا معمولا با برخی اضطرابات روحی و بدنی همراه است. سردرد یک طرفه در تقریبا 12 درصد از اشخاص اتفاق می افتد.

سردرد یک طرفه یا همی كرانيا كانتينوا

سردرد یک طرفه یا همی كرانيا كانتينوا

سردرد یک طرفه چیست؟

در مرحله اول و در حدود یک سوم از اشخاص مبتلا به این نوع سردرد، ابتدا در چند ساعت تا چند روز سردرد مداوم اتفاق می افتد. که این سردرد علائمی مثل تغییرات مزاجی، عدم تمرکز، برگشتن گردن یا سفت شدن عضلات آن همراه می باشد. ممکن است برخی افراد نسبت به بعضی کنش ها مثل: نور، سر و صدا و بو حساس تر شوند. در این حالت بیمار ترجیح می دهد که در تاریکی دراز بکشد و استراحت کند. همچنین ممکن است این نوع سردرد با بعضی علائم دیگر مثل احساس کوفتگی، تشنگی، تکرر ادرار، خستگی، تعریق فراوان، گرسنگی یا بی اشتهایی، گرفتگی بینی و احساس سرما یا گرما همراه باشد. در مرحله آخر معمولا بیمار در ساعات بیماری عصبی و افسرده شده و توانایی تمرکز خود را از دست می دهد. که پس از ازبین رفتن سردرد تا مدتی پوست سر حساس باقی می ماند. البته در پایان سردرد یک طرفه برخی ها احساس ناراحتی و افسردگی می کنند و به برخی ها احساس راحتی و شادابی دست می دهد.

علل سردرد یک طرفه

تا کنون دلیل اصلی سردرد یک طرفه مشخص نشده است، اما مواردی وجود دارد که آن را تحریک می کند. به صورت خلاصه بیان می کنیم که هر عاملی باعث شود گردش خون افزایش پیدا کند ممکن است باعث ایجاد سردرد یک طرفه شود.

عوامل تحریک کننده سردرد یک طرفه

عوامل تحریک کننده سردرد یک طرفه عبارتند از: استرس، خستگی، کمبود خواب، روزه گرفتن، نامنظم بودن ساعت وعده های غذایی، خوردن بعضی مواد که گردش خون را زیاد می کند مثل کافئین یا الکل، تغییرات آب و هوا، قاعدگی،مصرف برخی از داروها مثل نیترات.

درمان سردرد یک طرفه

• خواب و وعده های غذایی منظم، فعالیت بدنی، اجتناب از مصرف بعضی مواد غذایی کافئین دار
• کم کردن رفت و آمد و تردد شخص و استراحت بدنی
• درمان تسکینی در زمان سردردهای شدید
• کنترل پیشرفت بیماری و جلوگیری از مزمن شدن آن
• استفاده از برخی از داروهای ضد افسردگی
در هنگام بروز سردرد یک طرفه می توان از

داروهای مسکن از جمله استامنوفین و آسپرین و ایبوپروفن و دیکلوفناک استفاده کرد.

برخی از خدمات دکتر یاراحمدی فوق تخصص مغز و اعصاب :

با تشکر، مدیریت سایت دکتر یار احمدی متخصص مغز و اعصاب

منبع :www.webteb.com

پاسخ

3 × یک =

Call Now Button