صرع پنهان

صرع پنهان

در صرع پنهان ( Absense seizure) ، فرد به مدت چند ثانیه به نقطه ای خیره می شود. این عارضه بیشتر در کودکان 4 تا 14 سال دیده می شود و عوارض طولانی مدت و جدی را ایجاد نمی کند. در بسیاری از موارد، والدین متوجه چنین مشکلی در کودک خود نمی شوند.کودکانی که دچاراین بیماری می شوند، کاملا طبیعی هستند، اما با این حال، این نوع صرع می تواند بر میزان یادگیری و قدرت تمرکز آن ها در مدرسه تاثیر بگذارد. به همین خاطر، درمان سریع و اولیه بسیار مهم است.

صرع پنهان

صرع پنهان

علائم صرع پنهان در کودکان

صرع پنهان ، یکی از انواع تشنج است. تشنج ها اغلب در اثر فعالیت های غیر طبیعی مغز و ارسال پیام های غلط به مغز، اتفاق می افتند. صرع پنهان، اغلب به همراه انواع دیگری از تشنج ها، دیده می شود که می تواند منجر به تکان های سریع و ناگهانی و یا لرزش بدن شود. این علائم، تشخیص را کمی دشوار می سازد.

سن شیوع صرع پنهان

امکان دیده شدن صرع پنهان در بزرگسالان بسیار کم می باشد. اما احتمال بروز آن در هر سنی وجود دارد. در حدود نیمی از مبتلایان به این بیماری ، صرع بزرگ نیز اتفاق میافتد.

علل صرع پنهان

مانند خیلی از انواع تشنج ها، صرع پنهان، به دلیل اختلالات مغزی اتفاق می افتد. معمولا بیشتر از 15 ثانیه طول نمی کشد. این نوع صرع ، هیچ گونه علائم هشدار دهنده ای ندارد.

علائم  صرع پنهان

خیره شدن چند ثانیه ای به یک نقطه، بارزترین نشانه این بیماری است. این حالت می تواند در حین انجام ساده ترین کارها نیز اتفاق بیفتد.

– بی حرکت شدن

– پرش پلک (پرش چشم)

– توقف فعالیت (فرد قادر به راه رفتن و یا حرکت نخواهد بود)

– بازگشت به فعالیت، بلافاصله بعد از رفع صرع

از جمله نشانه های این نوع صرع هستند.

تشخیص صرع پنهان

در صورت عدم تشخیص و درمان، امکان تکرار حملات صرع وجود دارد.

الکتروانسفالوگرافی (نوار مغزی)، با ثبت فعالیت های مغزی و نشان دادن هر گونه فعالیت غیر طبیعی مغز، به تشخیص صرع پنهان کمک می کند.

در صرع پنهان ( Absense seizure) ، فرد به مدت چند ثانیه به نقطه ای خیره می شود. این عارضه بیشتر در کودکان 4 تا 14 سال دیده می شود و عوارض طولانی مدت و جدی را ایجاد نمی کند. . دکتر یاراحمدی متخصص مغز و اعصاب از امریکا درمان های خاصی برای بیماران در مطب انجام می دهد . جهت مشاوره و مراجعه با شماره های ۰۹۳۰۶۴۸۷۸۷۸ و ۸۸۸۸۳۷۱۸ تماس بگیرید.برای ارتباط با دکتر به کانال تلگرام و اینستاگرام مراجعه کنید .

درمان صرع پنهان

صرع پنهان، در عملکرد کودک در مدرسه تاثیر می گذارد، خیلی از کودکان دایما سر کلاس ارتباطشان با معلم قطع و در نتیجه شروع به صحبت کردن با همکلاسی ها میشوند که ممکن است بعنوان بیش فعال تشخیص داده شده و بصورت ناصحیح درمان شوند. به همین دلیل والدین بایستی سریعا نسبت به درمان کودک خود اقدام کنند. این نوع صرع با درمان داروهای ضد صرع بهبود می یابد. داروی تجویزی به این بستگی دارد که آیا کودک تنها به این بیماری مبتلا شده و یا علائمی از دیگر انواع صرع را دارد یا خیر.

– داشتن خواب کافی

– کنترل استرس

– رژیم غذایی سالم و مناسب

– ورزش و تمرینات بدنی

مواردی هستند که از بروز این نوع صرع پیشگیری می کنند.

توصیه هایی برای کنترل صرع پنهان

بسته به سن ابتلا و میزان شدت بیماری، یک سری توصیه ها باید رعایت شوند:

– فرد مبتلا به صرع پنهان، باید خواب شبانه کافی داشته باشد. کم خوابی و استرس و خستگی، از جمله عواملی هستند که باعث تحریک این نوع صرع می شوند.

– انجام فعالیت هایی که نیاز به تمرکز بیشتری دارند، برای فرد مبتلا به صرع پنهان سخت خواهد بود.

– افراد مبتلا به صرع پنهان باید تا حد امکان از رانندگی خودداری کنند.

مطالب مرتبط با این مقاله :

درمان صرع

صرع رونالدیک یا خوش خیم کودکان

تشنج نوزادی

One thought on “صرع پنهان

  1. bahar - ژانویه 2, 2019 در 11:09 ب.ظ

    امکان اینکه در 18سالگی هم مبتلا به این نوع صرع بشیم هست؟برای مطمئن شدن باید به که دکتری مراجعه کنیم؟

    پاسخ

پاسخ

هفده + 20 =

Call Now Button